سگ دالمیشن

تماس بگیرید سگ خانگی تمیز و کم صدا - MO69
9,800,000 تومان دالمیشن اصیل - DL117
فروخته شده
تماس بگیرید نژاد دالمیشن - DL59
فروخته شده
تماس بگیرید نژاد دالمیشن - DL30
فروخته شده
تماس بگیرید شاه توله دالمیشن نر - DL14
فروخته شده
تماس بگیرید شاه توله دالمیشن - DL77
فروخته شده
تماس بگیرید شاه توله دالمیشن - DL13
فروخته شده
تماس بگیرید سگ شکاری - MO24
فروخته شده
تماس بگیرید سگ شکاری - DL74
فروخته شده
تماس بگیرید سگ شکاری - DL69
فروخته شده
تماس بگیرید سگ شکاری - DL60
فروخته شده
تماس بگیرید سگ شکاری - DL50
فروخته شده
تماس بگیرید سگ شکاری - DL40
فروخته شده
تماس بگیرید سگ شکاری - DL27
فروخته شده
تماس بگیرید سگ شکاری - DL118
فروخته شده
تماس بگیرید سگ زیبا دالمیشن - DL86
فروخته شده
تماس بگیرید سگ دالمیشن زیبا - DL90
فروخته شده
تماس بگیرید سگ دالمیشن خال مشکی - DL81
فروخته شده
تماس بگیرید سگ دالمیشن خال مشکی - DL113
فروخته شده
تماس بگیرید سگ دالمیشن بسیار زیبا - DL119
فروخته شده
تماس بگیرید سگ دالمیشن - MO30
فروخته شده
تماس بگیرید سگ دالمیشن - DL84
فروخته شده
تماس بگیرید سگ دالمیشن - DL75
فروخته شده
تماس بگیرید سگ دالمیشن - dl70
فروخته شده
تماس بگیرید سگ دالمیشن - DL65
فروخته شده
تماس بگیرید سگ دالمیشن - DL34
فروخته شده
تماس بگیرید سگ دالمیشن - DL26
فروخته شده
تماس بگیرید سگ دالمیشن - DL18
فروخته شده
تماس بگیرید سگ دالمیشن - DL114
فروخته شده
تماس بگیرید سگ خانگی - DL73
فروخته شده
تماس بگیرید سگ خالدار دالمیشن - DL109
فروخته شده
تماس بگیرید سگ خال خالی - DL57

باوقار، برون‌گرا، خاص و باهوش. این همان چیزی است که سگ‌های نژاد دالمیشین را به خوبی توصیف می‌کند؛ سگ‌هایی که احتمالاً بیشتر ما آن‌ها را از کارتون 101 سگ خالدار به یاد می‌آوریم. دالمیشن‌ها سگ‌هایی ورزشکار و بسیار شیک هستند که در ابتدا به‌عنوان سگ‌های مربی در کنار انسان بودند، اما کم‌کم قابلیت‌های دیگری هم از خودشان نشان دادند و از آن‌ها به عنوان سگ شکارچی، سگ آتش‌نشان و حتی سگ سیرک هم استفاده شد. این نژاد آن‌قدر زیبا و خاص است که در طول تاریخ پیدایش نژادهای مختلف سگ، کسی دلش نیامده آن را با نژادهای دیگر آمیخته کند و به همین دلیل است که دالمیشین خالص‌ترین نژاد سگ زندۀ دنیاست.

تاریخچه سگ دالمیشن

منشاء و تاریخچۀ به وجود آمدن نژادهای سگ همیشه در هاله‌ای از ابهام بوده است. دالمیشن‌ها هم از آن نژادهایی هستند که اصل و ریشۀ پیدایش‌شان هیچ‌وقت به قطعیت معلوم نشد. برخی محققان توانسته‌اند به کمک دست‌نوشته‌های باستانی رد سگ‌های دالمیشن را تا جزایر بریتانیا، اروپا، شمال آفریقا و آسیا بگیرند. برخی نظریه‌ها هم ریشۀ سگ دالمیشن را به اوایل دهۀ 1800، در اروپای مرکزی و منطقه‌ای به نام دالماسیا نسبت می‌دهند.

این سگ‌های خالدار دوست‌داشتنی که حالا یکی از نمادهای لوکس بودن در بین صاحبان‌شان هستند، زمانی به عنوان سگ مربی شناخته می‌شدند. در دوران گذشته، شاید در همان قرن 19 که آغاز پیدایش این سگ‌ها بود، شغل اصلی دالمیشن‌ها این بود که در کنار اسب‌هایی که سورتمه‌های بی‌محافظ را می‌کشیدند بدوند و مراقب کاروان‌های کولی‌ها باشند. اصلاً به همین دلیل است گه پیدا کردن ریشۀ دقیق این سگ‌ها انقدر دشوار است. دالمیشن‌ها درست مثل صاحبان قدیمی‌شان (کولی‌ها) به هیچ چغرافیای خاصی تعلق نداشند؛ همۀ دنیا خانۀ آن‌ها بود.

مشخصات سگ دالمیشن

بله، بله! می‌دانیم که سگ دالمیشن با آن ظاهر فریبنده و جذابش همۀ نگاه‌ها را به خود جلب می‌کند، اما بیایید قبل از این‌که هیجان‌زده شویم و بدون فکر کردن موجود زنده‌ای را که نمی‌شناسیم به دنیای خودمان بیاوریم، همۀ جوانی را بسنجیم و این سگ را خوب بشناسیم.

سگ دالمیشن از نظر ظاهری چه مشخصاتی دارد؟

دالمیشن نژادی خاص و جذاب است؛ سگی نسبتاً درشت‌اندام با پوست سفید و خال‌های سفید یا قهوه‌ای. سگی که اگرچه از نظر ظاهری و مشخصات فیزیکی کاملاً برای نگهبانی مناسب است، اما کمتر کسی دلش می‌آید زندگی مجلل و اشرافی را از آن دریغ کند و وظیفۀ دشوار نگهبانی را به او بسپارد.

 

جدول مشخصات ظاهری سگ دالمیشن بر اساس سایت AKC آمریکا
شمارهمشخصات سگ دالمیشن وضعیت
 1  جنس مو  نرم

 2

 اندازه موها  کوتاه
 3  ریزش مو  تقریباً زیاد
 4  نیاز به مراقبت های بهداشتی مثل حمام، مسواک و ... نسبتاً کم
5 میزان ترشح بزاق نسبتاً کم

 

سایز سگ دالمیشن چقدر است؟

دالمیشن سگی است با اندام متوسط و نسبتاً قوی که عضلاتی محکم دارد، اما نسبت به سگی مانند دوبرمن ضعیف‌تر است.

 

جدول مشخصات سایز سگ دالمیشن بر اساس سایت AKC آمریکا
شمارهمشخصات سگ دالمیشنوضعیت
1 قد 48 تا 61 سانتی متر
2

وزن

20/5 تا 32 کیلوگرم

 

طول عمر سگ دالمیشن

عدد طول عمر به ما می‌گوید که اگر اتفاق غیرمترقبه‌ای نیفتد و سگ در سلامت کامل و محیط استاندارد رشد کند، سگ ما تا چه زمانی سرحال و شاداب است. دانستن طول عمر سگ‌ها از این نظر مهم است؛ همین که بدانیم از چه زمانی باید خودمان را برای بروز بیماری‌ها آماده کنیم و از چه زمانی هوشیارانه وضعیت سلامتی سگ را زیر نظر بگیریم که کمترین آسیب را ببیند و زندگی سالم و آرامی داشته باشد.

 

   جدول طول عمر سگ دالمیشن بر اساس سایت AKC آمریکا
 شمارهمشخصات وضعیت
 1 طول عمر سگ دالمیشن 11 تا 13 سال

 

شخصیت سگ دالمیشن

از شخصیت سگ دالمیشن چه می‌دانید؟ آیا دالمیشن همان سگی است که از نظر شخصیتی برای شما مناسب است؟ برای این‌که بدانید توان تربیت و نگهداری از یک سگ را دارید یا نه، باید در کنار بررسی ویژگی‌های ظاهری سگ، خلق‌وخوی آن را هم بادقت بررسی کنید تا سگ را به زندگی‌تان بیاورید که از هر نظر با شما هماهنگ باشد.

جدول ویژگی‌های شخصیتی سگ دالمیشن بر اساس سایت AKC آمریکا   
شمارهمشخصات سگ دالمیشنوضعیت
 1 تربیت‌پذیری بسیار تربیت‌پذیر
2 شدت صدای پارس کردن نسبتاً زیاد
3 نیاز به تمرین‌های ذهنی و حل مسئله برای رشد ذهنی بهتر زیاد
 4 سطح انرژی پرانرژی
5 پذیرش غریبه‌ها زیاد
6 غریزۀ نگهبانی و حمایتگری زیاد
7 سطح بازیگوشی زیاد
8 سطح سازگاری زیاد

 

خب می‌بینید که اگرچه سگ دالمیشن در مقایسه با سگی مثل دوبرمن کمی، فقط کمی آرام‌تر است، اما هنوز دردستۀ سگ‌های بسیار پرانرژی و فعال قرار می‌گیرد. سگ دالمیشن شما حتی از نظر نیاز به بازی کردن و تمرین‌های ذهنی از دوبرمن پیشی گرفته است و توجه بیشتری می‌طلبد. پس اگر مطمئن هستید که زمان و انرژی کافی برای رسیدگی به این سگ پرجنب‌وجوش و بازیگوش را دارید، دالمیشن زیبا و باوقار را بیش از منتظر نگذارید، سریع‌تر او را به جمع خانواده‌تان اضافه کنید و از همنشینی باکیفیت و دلپذیر این سگ اشرافی لذت ببرید.

آیا سگ دالمیشن برای خانواده مناسب است؟

وقتی سگی نسبتاً بزرگ را به خانه می‌آورید باید به این فکر کنید که این سگ در قالب عضوی از خانوادۀ شما چه رفتاری دارد تا بتوانید تربیتی مناسب را برای او در پیش بگیرید. مهم‌ترین نکته این است که سگ شما با بچه‌ها چه رفتاری دارد یا مثلاً با سگ‌های دیگر چطور تعامل می‌کند. این مسئله درمورد دالمیشن‌ها کمی پیچیده است. جدول زیر را که ببینید، متوجه می‌شوید که چرا می‌گوییم پیچیده:

 

  جدول ویژگی‌های شخصیتی سگ دالمیشن برای زندگی با خانواده بر اساس سایت AKC آمریکا   
 شمارهمشخصات سگ دالمیشنوضعیت
 1 میزان محبت و صمیمیت با خانواده  بسیار بامحبت
 2 دوستی با بچه‌ها نسبتاً کودک‌دوست
3 دوستی با سایر سگ‌ها نسبتاً خوب

 

عجیب است نه؟ دالمیشن با آن ظاهر زیبا و آرام، با بچه‌ها و سگ‌ها آن‌قدر خوب نیست که با اطمینان خاطر بگوییم بدون نگرانی آن را به سرپرستی بگیرید. قرار نیست نگران باشید یا فکر کنید که دالمیشن با بچه‌ها و دیگرسگ‌ها رفتار بدی دارد، اما وقتی از کلمۀ نسبتاً خوب استفاده می‌کنیم، یعنی قبل از آوردن این سگ باید به همۀ جوانب تربیتی آن و شرایطی که سگ را در آن قرار می‌‎دهید، فکر کنید. مثلاً اگر سگی ناسازگار دارید که رواط احتماعی چندان خوبی ندارد، نمی‌توانید یک دالمیشن را با اطمینان خاطر کنار آن قرار دهید.

مواد غذایی مورد نیاز سگ دالمیشن برای رشد بهتر

به طور کلی عذاهای آمادۀ سگ که کیفیت خوبی دارند، تمام مواد مغذی مورد نیاز سگ شما را در خود دارند. نکتۀ مهم در رابطه با غذای دالمیشن این است که باید مراقب میزان کالری دریافتی و چاقی سگ خود باشید. از تشویقی‌ها غافل نشوید. تشویقی دادن به سگ یکی از بهترین راه‌ها برای آموزش دادن به آن است اما این را فراموش نکنید که تشویقی کالری زیادی دارد و مصرف بیش از اندازۀ آن سگ شما را چاق می‌کند.
نکتۀ مهم دیگر این‌که سعی کنید تا حد امکان از غذای سفره به سگ دالمیشن خود ندهید. استخوان‌های پخته شده و غذاهای چرب بسیار مضر هستند. دربارۀ این‌که کدام غذاها برای سگ خطرناک و کدام‌یک بی‌خطر هستند، تحقیق کنید و هر تغییری را در رژیم غذایی سگ با دامپزشک‌تان در میان بگذارید.

شانه زدن و نظافت سگ دالمیشن

پوشش زیبای بدن دالمیشن نیاز به مراقبت و حساسیت ویژه‌ای ندارد. گهگاه او را حمام کنید و به صورت هفتگی موهایش را شانه بکشید تا موهای مرده جدا شوند و سگ از تجمع موهای مرده کلافه نشود. ناخن‌های سگ دالمیشن باید به صورت ماهانه کوتاه شوند و از آن‌جایی که گوش‌های این نژاد به سمت پایین فررفته‌اند، باید به صورت مداوم توسط پزشک حیوانات معاینه شود تا در صورت لزوم داروها و روتین‌های منظمی را برای بهداشت گوش و جلوگیری از عفونت، دریافت کند.

سلامت سگ دالمیشن؛ سگ دالمیشن مستعد ابتلا به چه عوارض جسمانی و بیماری‌هایی است؟

یکی از رایج‌ترین اختلال‌ها در سگ‌های دالمیشن، ناشنوایی مادرزادی است. دلیل توصیۀ اکید ما به خرید سگ از مراکز پرورش حیوانات معتبر این است که توله سگ‌های نژادهای مختلف، مخصوصاً سگ‌های گران‌قیمتی مثل دالمیشن، باید توسط پزشک آزمایش شوند و این آزمایش منحصر به خود حیوان نیست. ئالدین سگ شما هم باید تحت آزمایش‌های ژنتیکی قرار گیرند تا معلوم شود که سگ شما از نظر ژنتیکی سالم است یا خیر.

 

جدول بیماری‌ها و اختلالات احتمالی سگ دوبرمن بر اساس سایت AKC آمریکا
شمارهبیماری یا اختلال احتمالیروش درمان یا پیشگیری
1 نابینایی مادرزادی انجام تست ژنتیک از سگ و والدین آن، معاینۀ سگ توسط پزشک و انجام تست BEAR
2 سنگ کلیه معاینۀ منظم توسط دامپزشک و انجام آزمایش در صورت لزوم برای تشخیص و درمان
3 مشکلات لگن معاینۀ منظم و ارزیابی وضعیت لگن توسط دامپزشک

 

قیمت سگ دالمیشن

قیمت سگ‌ها تحت تأثیر عوامل زیادی است که نژاد یکی از مهم‌ترین آن‌هاستو دالمیشن‌ها سگ‌ها لوکس و گران‌قیمتی به حساب می‌آیند. یکی از دلایل قیمت زیاد این سگ نسبت به سایر نژادها، خلوص نژاد آن است. در طول تاریخ پیدایش این سگ، کسی دلش نیامده آن را با نژاد دیگری جفت بیندازد و همین خلوص ژنتیکی باعث شده این سگ بسیار ارزشمند و پرطرفدار باشد.
با توجه به این مورد و مسئلۀ سلامت سگ دالمیشن و بیماری‌های رایج در نژاد دالمیشن، باید این سگ را از مراکز معتبر و پرورش‌دهندگان باوجدان و مسئولیت‌پذیر بخرید که خیالتان از شرایط جسمی و روحی سگ راحت باشد. مشاوران ما در مرکز نگهداری از سگ‌های نگهبان «سرزمین سگ‌ها» همراه شما هستند تا به تمامی سؤالات شما دربارۀ قیمت و خرید سگ دالمیشن پاسخ دهند.

نوشتن دیدگاه